Arıtma Suyu Tesislerini Kendi Teknolojimizle Yapıyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin dünyanın en ileri arıtma tesislerini yapar hale geldiğini belirterek, “Bu büyük gurur vesilesi.Şu anda pek çok ülke bizden teknoloji talep ediyor. Türkiye’deki atıksu arıtma tesislerini, en ileri içme suyu, arıtma suyu tesislerini kendi teknolojimizle yapıyoruz” dedi.


Eroğlu, Afyon Lisesi’nde kendi adına düzenlenen Biyografi Köşesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, çok duygulandığını ve bu liseden mezun biri olarak güzel hatıralarının bulunduğunu ifade etti. Böyle bir köşeye sahip olmanın kendisi için gurur vesilesi olduğunu dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

“Afyon Lisesi, Türkiye’de tanınmış liselerden birisidir. Büyük devlet adamlarımız, eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel buradan mezun olmuştur. Pek çok ilim adamını, profesörleri ve doktorları yetiştirmiş olan mümtaz bir lisedir. Benim içinde bu liseden mezun olmak büyük bir şereftir. Daima hatıralarımın arasında yer alıyor. Dolayısıyla başta lise müdürümüz olmak üzere böyle bir köşeyi tertip ettikleri için gönülden teşekkür ederim. Sağ olsunlar, bu bir vefa duygusu. İnşallah bizde bu vefa duygusu için Afyonkarahisar’a ve Türkiye’ye elimizden geldiği kadar daha büyük hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Mühim olan millete faydalı eserleri ortaya koymaktır. Biz de Allah’a şükürler olsun şu anda dünyada bakan olarak diyorum, en çok eseri olan ilin bakanı olmanın gururunu yaşıyorum. Benden daha çok eser yapan, inşa eden, tesisi kazandıran başka bir bakan dünyada yok.”

Eroğlu, bakanlığı döneminde bu yılla birlikte 3 bin 500 büyük eseri, 270 baraj, binbir gölet ve sulama, 76 şehre su götürme ve 2 milyar fidanı toprakla buluşturmanın yanı sıra İstanbul’da 600 tesisi hizmete alarak millete faydalı olmaya çalıştıklarını vurguladı. Bugün Türkiye’nin en yüksek, dünyanın sayılı barajlarını kendi mühendisleri ve öz kaynaklarıyla yapar hale geldiğine bildiren Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın en ileri arıtma tesislerini yapar hale geldik. Bu büyük gurur vesilesi. Şu anda pek çok ülke bizden teknoloji talep ediyor. Türkiye’deki atıksu arıtma tesislerini, en ileri içme suyu, arıtma suyu tesislerini kendi teknolojimizle yapıyoruz. Afyon lisesi bize büyük bir ufuk verdi. Hocalarımızı ben bu vesileyle rahmetle anıyorum onlar o kadar büyük ufuk verdiler ki büyük düşünmeye alıştık. Afyon Lisesi bize çok büyük düşünmeyi öğretti yani büyük planlar yapmayı. Bu öyle bir lise ki bütün hocalarımızı rahmetle anıyorum.”