Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi Hizmete Açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan 95 bin kişiye hizmet verecek “Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi”nin açılışı 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

“Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi”nin açılışı törenine, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Müsteşar Yardımcısı Murat Zorluoglu, Ağrı Valisi, Doğubayazıt Belediye Başkanı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Ab Komisyonu ve Delegasyonu yetkilileri, alakalı paydaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılacak.

2012 senesinde başlatılan proje 2 buçuk sene devam eden yoğun çalışmalar neticesinde tamamlandı.Tesisin işletmeye alınmasıyla Doğubayazıt halkına Avrupa Birliği standartlarında 24 saat kesintisiz içilebilir su sağlanacak.

Proje ile içme suyu arıtma tesisi yanında 53 km düktil demir ana isale hattı, 204 km şehir içme suyu şebekesi, içme suyu pompa istasyonu, yaklaşık olarak 12 Bin ev bağlantısı ve su sayacı montajı, 6 adet yeni içme suyu deposu yapımı ve yaklaşık olarak 30 metre uzunluğunda köprü inşaatı gerçekleştirildi.