Kamerun’a Su Arıtma Yardımı

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Yeryüzü Doktoları, kolera salgınına iki ayda 65 kayıp veren Kamerun’a yedi binden fazla su arıtma kiti gönderdi.

Yeryüzü Doktorları ile Global Medic işbirliğiyle, kolera salgının yaşandığı Kamerun’da yer alan Orta Afrikalı mültecilerin barındığı MBLE kampına 7 bin 430 adet su arıtma kiti gönderildi.
Kamerun Sağlık Bakanlığı, kolera salgını nedeniyle iki ayda 65 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 300 hastalık vakasına rastlandığını açıklamıştı.
Malzemeler, AFAD, Türk Kızılayı, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) ve Diyanet Vakfı’nın yardım malzemeleri ile birlikte uçakla bölgeye yollandı. Yaounde Havaalanı’na indirilen beş TIR insani yardım malzemesi, yaklaşık 15 saatlik kara yolculuğu sonrasında kampa getirildi.
Yeryüzü Doktorları Genel Sekreteri Yahyahan Güney, 10 bine yakın mültecinin barındığı kampta temiz su sorununun büyük ölçüde giderileceğini aktardı. Güney, bölgeye yardımların devam etmesi gerektiğini ifade etti.

4 bin kişi öldü
Karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtiler gösteren kolera, içme suyu ve yiyecekler vasıtasıyla insana bulaşan bir bağırsak hastalığı.
Batı Kamerun’da 2010 yılında benzer bir kolera salgını 4 binden fazla insanın hayatına mâl olmuştu.
22 milyonluk Batı Afrika’da yalnızca 20 kişiden biri sıhhî tuvalete, üçü temiz suya ulaşabiliyor.
Kızıl Haç yetkilileri, kolera salgının genişleyerek daha çok insanı etkilemesinden endişe ediyor.
Nisan 2000’de uluslararası tıbbi yardım örgütü olarak kurulan Yeryüzü Doktorları, kurulduğu günden bu yana 30’u aşkın ülkede fakirlik, kuraklık, hastalık, savaş ve depremle mücadele eden insanlara insani ve tıbbî yardım götürüyor.